Aktivisté za práva zvířat zveřejnili video, které upozorňuje na utrpení kaprů v předvánočním období a vyzývá veřejnost, aby letos dali přednost veganskému pokrmu.

Video bylo zveřejněno v rámci kampaně Vánoce bez násilí, jejímž cílem je připomenout veřejnosti pravou podstatu Vánoc, kterou je pohoda, láska, klid a mír. „To je ovšem v naprostém rozporu s tím, co je možné vidět v předvánočním týdnu na ulicích. Kruté zabíjení kaprů spolu s potůčky krve linoucí se z prodejních stánků vykreslují obrovský paradox této vánoční tradice,“ říká koordinátor kampaně Petr Beneš z organizace Otevři oči.

Videoklip stručně shrnuje vše, co si kapři musí během celého procesu zažít. „Samotné zabíjení je po tom všem, co si kapři prožili, spíše vysvobozením. Cesta tzv. vánočních kaprů totiž začíná už dva měsíce před Vánocemi, kdy probíhá výlov a přemístění na sádky. S kapry je manipulováno velmi hrubým způsobem, je s nimi házeno, používají se dopravní pásy, na které jsou kapři z kádí doslova přesýpáni, v podstatě je s nimi zacházeno jako s uhlím. To vše navíc probíhá na vzduchu. Přitom schopnost pociťovat bolest či stres je u ryb již bezpečně prokázána,“ popisuje hlavní problémy spojené s výlovy kaprů Petr Beneš.

Po transportu na sádky kapry čekají zhruba dva měsíce hladovění. Obrovská koncentrace ryb a betonový povrch nádrží kaprům neumožňuje přechod do zimního spánku. Zároveň po celou dobu nedostávají žádné krmivo, což je pro kapry spolu s nemožností odpočinku velmi vysilující. Před Vánoci následuje přemisťování na prodejní stánky. „Každá změna prostředí je pro ryby extrémně stresující a nebezpečná, přitom než se kapr dostane na vánoční stůl, dojde k této změně minimálně 5x. Není proto žádnou výjimkou spatřit v prodejních kádích vyčerpané, nemocné a umírající ryby,“ doplňuje koordinátor kampaně.

Cílem kampaně Vánoce bez násilí je nabídnout soucitnou alternativu ke štědrovečernímu pokrmu, ta může být stejně chutná i tradiční. V současné době je za tradiční vánoční jídlo považován kapr s bramborovým salátem. Nejde však o příliš hlubokou tradici. Pevná vazba Vánoc a smaženého kapra se ustálila až v 50. letech 20. století. Česká kuchyně přitom skýtá řadu mnohem starších, skutečně tradičních pokrmů jako např. houbový kuba nebo pučálka. Kdo má v oblibě chuť kapra či řízku, může se inspirovat modernějšími recepty na lahodné rostlinné pokrmy, které jejich čestné místo vedle bramborového salátu hravě převezmou.

Na webu kampaně www.vanocebeznasili.cz je možné najít recepty na pokrmy jako hlíva ústřičná obalovaná v mořské řase a trojobalu, tzv. nekapr ovesný nebo obalovaný celer.

Fotografie jsou dostupné ke stažení ZDE.

Kontakt pro média:

Mgr. Petr Beneš

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: 732 734 961