V sobotu 28. srpna se v Praze uskuteční Pochod za zvířata. Cílem akce je spojit všechny, kterým osud zvířat není lhostejný a chtějí vyjádřit nesouhlas s násilím, jehož se lidstvo dopouští zejména na tzv. hospodářských zvířatech. Pochod za zvířata začne v 11.30 na Klárově v parku u metra Malostranská, projde centrem města a bude zakončen na Václavském náměstí.
My lidé jsme během pandemie okusili jen zlomek strádání, které zvířata musí prožívat celý život. Několik měsíců byl náš životní prostor omezen na naše pohodlné domovy a jen to mělo za následek nespočet psychických problémů. Pro mnohé z nás je možná teď snadnější porozumět utrpení zvířat, která jsou od narození až do smrti držena v temných halách či klecích, kde nemohou naplňovat své přirozené potřeby.
„Zatímco naše domácí vězení po pár měsících skončilo, zvířata jsou nadále vězněna, týrána a zabíjena a nemohou se nijak bránit. Proto bychom měli využít naší svobody k tomu, abychom jim propůjčili svůj hlas,” říká Denisa Hobbs ze spolku Otevři oči, který pochod pořádá.
Utrpení zvířat není jediným problémem živočišné výroby, což ukázala celosvětová koronavirová pandemie. Ačkoliv původ Covid-19 zatím nebyl spolehlivě prokázán, mezi pravděpodobnými příčinami je právě chov zvířat. Jak nebezpečné je držet mnoho zvířat na malém prostoru jsme mohli pozorovat v Dánsku, kde se mutace koronaviru rozšířila na kožešinových farmách. To se ukázalo jako natolik závažné nebezpečí, že všechna zvířata byla preventivně zabita a chov kožešinových zvířat byl v celé zemi ukončen.
Vědci upozorňují, že COVID-19 není první ani poslední hrozbou tohoto druhu. „Onemocnění jako jsou SARS, prasečí chřipka, ptačí chřipka nebo nemoc šílených krav mají jedno společné, všechny pocházejí od zvířat. V ČR jsme v letošním roce zaznamenali propuknutí nákazy H5N1 v 37 chovech drůbeže, což mělo za následek usmrcení 268 985 zvířat. Přenos tohoto onemocnění na člověka je pravděpodobně jen otázkou času,“ dodává Petr Beneš, spoluorganizátor pochodu.
Poselstvím pochodu je ukončení útlaku vůči všem zvířatům. Vítáni jsou všichni, kteří chtějí dát touto formou najevo, že jim na zvířatech opravdu záleží. „Pochod, jakožto forma symbolického aktu, stojí na počátku většiny společenských změn, tímto způsobem chceme ukázat rostoucí význam hnutí za práva zvířat v ČR,” dodává k akci Petr Beneš z Otevři oči.
Akce navazuje na předloňský The Official Animal Rights March, který byl se svými 1 700 účastníky největší akcí za zvířata v české historii.
Pochod za zvířata začne v 11:30 na Klárově v parku u metra Malostranská, projde centrem města zakončen bude na Václavském náměstí. Účastníci se poté přesunou do Centrálního parku na Pankráci, kde bude navazovat akce jménem Veganské hody a odpolední přednáškový program.
Kontakt pro média:
Mgr. Denisa Hobbs
Tel.: 733 354 747
E-mail: