Prasata, slepice, krávy, králíci, krůty a mnoho dalších druhů zvířat jsou člověkem označované jako hospodářské či užitkové. V uplynulém roce jich kvůli lidské spotřebě skončilo na jatkách v rámci živočišné produkce na 70 miliard. U příležitosti Světového dne hospodářských zvířat, který každoročně připadá na 2. října, jejich památku uctí pietní průvod Prahou pořádaný neziskovou organizací Otevři oči.  

Organizátoři smuteční akce chtějí zároveň upozornit na problematiku spotřeby masa a s ní spojených negativních vlivů – ekologických, etických či zdravotních. Debata o pohodě zvířat v rámci chovu takzvaných hospodářských zvířat je aktuální téma, a to nejen ve spojení s klecovým chovem nosnic. Zvířata jsou v halách, klecích či stáních mnohdy chována ve zcela nevyhovujících podmínkách bez možnosti uspokojení nejen základních fyziologických potřeb, ale také psychických, společenských či bez dostatku emočních podnětů.

Zvířata jsou živí tvorové, kteří bez ohledu na to, zda jde o psy či prasata, mají zájem žít a kteří cítí strach a bolest, když jsou zabíjeni násilnou smrtí. Proto chceme průvodem připomenout, že v dnešní době, kdy existuje široká škála plnohodnotných alternativ, není nutné se jako spotřebitel na tomto zabíjení a trápení podílet,“ vysvětluje Tereza Vandrovcová, mluvčí organizace Otevři oči.   

Pro investici do rostlinných alternativ se v poslední době rozhodlo hned několik nadnárodních firem. Mnohé obchodní řetězce rozšiřují nebo nově do své nabídky zařadily vegetariánské či veganské produkty. „Věříme, že tento trend bude pokračovat a nakonec povede k přehodnocení stravovacích návyků, zvýšenému zájmu o původ potravin a k většímu zastoupení rostlinné stravy na talířích Čechů a Češek,“ uzavírá Vandrovcová.   

Pietní shromáždění proběhne v pátek 2. října 2020 v 17:30 na Náměstí Republiky, odkud se smuteční průvod vydá centrem města přes Dlouhou ulici a Staroměstské náměstí až na náměstí Jana Palacha. Po cestě se uskuteční několik zastávek u řeznictví, kde účastníci věnují tichou vzpomínku obětem masného průmyslu a položí květiny. Průvod zakončí smuteční řeč.

Světový den hospodářských zvířat je mezinárodně uznávaným dnem a připadá každoročně na 2. října. Zároveň se v tomto datu slaví den narození Mahátmy Gándhího, který se stal symbolem míru a nenásilí a který byl známý svým vegetariánstvím a etickým přístupem ke zvířatům. Světový den hospodářských zvířat je připomínán na mnoha místech po celém světě i v České republice. Smuteční průvod proběhne 2. října například také v Brně.

Otevři oči je nezisková organizace usilující o zlepšení postavení zvířat ve společnosti prostřednictvím podpory a propagace veganství.

Více informací:

SDHZ: https://sdhz.cz/ 

SDHZ Praha: https://www.facebook.com/events/685769945683230/ 

SDHZ Brno: https://www.facebook.com/events/3671551152927395 

Otevři oči: https://otevrioci.cz/ 

 

Kontakt pro média:

PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D.

Tel.: 777 942 411

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.