Ve čtvrtek 12. prosince se v Praze a Brně sejdou aktivisté za práva zvířat, aby upozornili na kruté zacházení s tzv. vánočními kapry. 

Pražský pochod začne v 18:00 na Florenci a skončí proslovem na Národní třídě. Účastníci vytvoří tichý průvod a půjdou se zalepenými ústy, aby demonstrovali skutečnost, že ryby přestože nedokáží křičet, prožívají během výlovů, přemisťování i prodejů ohromné utrpení. Akce se koná v rámci kampaně Vánoce bez násilí.

Vánoční masakr kaprů
V čase Vánoc se každoročně ulice českých měst zalijí kapří krví. Cílem pochodu je upozornit na tento zvláštní paradox. „Rádi bychom české veřejnosti připomenuli pravou podstatu vánočních svátků, kterou je klid a mír. Slavit Vánoce pouličním zmasakrováním statisíců ryb považujeme za nesmyslné a kruté. Pro kapry je celý proces od výlovu přes vyhladovění, opakované přemisťování a následné zabití velice stresující a bolestivý. Ostatně není žádnou výjimkou spatřit v kádích poraněné či umírající ryby,” upozorňuje Tereza Vandrovcová, mluvčí organizace Otevři oči.

Opakované porušování zákonů
V minulých letech byl proveden monitoring prodejců kaprů. Výsledky ukázaly, že zákony na ochranu zvířat jsou porušovány zhruba ve třetině případů. „Během pouličního prodeje s kapry často manipulují nedostatečně proškolení prodejci, kteří je z pohodlnosti vytahují z vody za žábry nebo jim ulamují ploutve, pokud se omylem zachytí v oku síťky. Dále dochází k bezdůvodnému odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečnémů omráčování před porcováním nebo kuchání bez předchozího vykrvení. Problematické je také přenášení živých kaprů v igelitových taškách a neodborné domácí zabíjení, kdy jsou kapři doslova umláceni k smrti zcela nezkušenými lidmi,” popisuje hlavní problémy spojené s prodejem kaprů Tereza Vandrovcová z organizace Otevři oči.

Jak kapři trpí
Utrpení kaprů začíná už při výlovech, tedy dva měsíce před Vánoci. Mnoho kaprů zahyne během necitlivého transportu následkem nemocí, tepelného šoku, stresu, udušení či zranění, kdy se s nimi hází doslova jako s uhlím. Přitom dle posledních etologických studií je mentální a emocionální svět ryb srovnatelný s většinou obratlovců, cítí bolest podobným způsobem jako lidé a konkrétně kapři patří mezi nejinteligentnější ryby,” dodává Jakub Maceja z brněnského Kolektivu pro zvířata.

Nepříliš dlouhá tradice
Ačkoliv smažený kapr s bramborovým salátem patří k tradičním štědrovečerním pokrmům, nejedná se o příliš hlubokou tradici. Podle historických zdrojů se vazba Vánoc a smaženého kapra ustálila až v 50. letech 20. století. „Česká kuchyně přitom skýtá řadu mnohem starších, skutečně tradičních pokrmů jako např. houbový kuba nebo hrachovka. Kdo má v oblibě chuť kapra či řízku, může se inspirovat novými recepty na lahodné rostlinné pokrmy, které jejich čestné místo vedle bramborového salátu hravě převezmou,” doporučuje Tereza Vandrovcová.

Akce napříč ČR
V rámci kampaně Vánoce bez násilí se v Praze 21. 12. uskuteční koncert pro kapry. Po celém Česku pak bude probíhat celá řada akcí pod záštitou dalších organizací – např. tzv. tichá ulička pro kapry se bude odehrávat celkem v 15 městech, jiné organizace pořádají vánoční ochutnávky rostlinných jídel a v Brně proběhne satirický prodej vánočních psů. Všechny události jsou uvedeny na webu: https://vanocebeznasili.cz/co-muzete-udelat

Kampaň Vánoce bez násilí pořádá organizace Otevři oči z. s., ve spolupráci s brněnským Kolektivem pro zvířata z. s.

Ilustrační fotografie jsou dostupné ZDE.

Kontakt pro média:
PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D.
Tel.: 777 942 411
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pochod Brno:
Anna Kupcová
Tel.: 775 338 066
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.