V blížícím se čase Vánoc, svátků klidu a míru, se jako každý rok ulice českých měst zalijí kapří krví. Kampaní Vánoce bez násilí chtějí aktivisté upozornit na tento vánoční paradox a nabídnout veřejnosti soucitnější varianty tradičních vánočních jídel.

V současné době považujeme za tradiční vánoční pokrm kapra. Nejde přitom o nijak hlubokou tradici. Pevná vazba Vánoc a smaženého kapra se ustálila až v 50. letech 20. století. Česká kuchyně přitom skýtá řadu mnohem starších, skutečně tradičních pokrmů jako např. houbový kuba nebo hrachovka. Kdo má v oblibě chuť kapra či řízku, může se inspirovat novými recepty na lahodné rostlinné pokrmy, které jejich čestné místo vedle bramborového salátu hravě převezmou.

Vánoční masakr
Cílem kampaně je upozornit na absurditu této tradice. „Slavit Vánoce pouličním zmasakrováním tisíců ryb považujeme za nesmyslné a kruté. Je velkým omylem, že ryby necítí bolest, protože nedokáží vydávat zvuky. Opak je pravdou, pro kapry je celý proces od výlovu přes vyhladovění, opakované přemisťování a následné zabití velice stresující a bolestivý. Ostatně není žádnou výjimkou spatřit v prodejních kádích poraněné či umírající ryby,” upozorňuje Tereza Vandrovcová, mluvčí organizace Otevři oči.

Opakované porušování zákonů
V minulých letech byl proveden monitoring prodejců kaprů. „Výsledky nám ukázaly, že zákony na ochranu zvířat jsou porušovány zhruba ve třetině případů. Časté je strkání prstů pod skřele do žáber, bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení. Problematické je také přenášení kaprů v igelitových taškách a neodborné domácí zabíjení,” dodává Tereza Vandrovcová z organizace Otevři oči.

Jak kapři trpí
„Utrpení kaprů začíná zhruba dva měsíce před Vánoci, kdy probíhá výlov a přemístění na sádky. S kapry je při manipulaci zacházeno velmi hrubým způsobem, používají se dopravní pásy, na které jsou kapři z kádí doslova přesýpáni, v podstatě je s nimi zacházeno jako s uhlím. Přitom schopnost pociťovat bolest je u ryb již bezpečně prokázána,” popisuje hlavní problémy spojené s prodejem vánočních kaprů Tereza Vandrovcová z organizace Otevři oči.

Akce napříč ČR
Ve spolupráci s dalšími organizacemi za práva zvířat se v předvánočním období uskuteční
řada aktivistických akcí v několika městech. Kampaň bude oficiálně zahájena v úterý 4.
prosince v 17:00 Vánočními ochutnávkami rostlinných jídel na Tylově náměstí v Praze.
Ve stejný den se budou konat ochutnávky také v Brně. Následovat budou satirické akce
Prodej Vánočních psů v Praze, Brně a Českých Budějovicích. 22. prosince pak proběhne
již tradiční Koncert pro kapry na pražském Andělu.

Současně se zahájením kampaně byl spuštěn informační web http://vanocebeznasili.cz

Fotografie jsou dostupné ke stažení ZDE.

Kontakt pro média:
PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D.
Tel.: 777 942 411
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.